Bakım merkezinde kalan engellilerin ilaçlarını eczanelere sattılar iddiası!

Erzurum’daki özel bir bakım merkezinde kalan engellilerin ilaçları ve iğneleri, merkezin çalışanları tarafından eczanelere satıldı. İstismar skandalıyla da gündem olan merkezde engelliler dolandırıldı, harçlıklarına dahi el kondu.

İşitme ve konuşma engelli bir erkeğin, bakıcılar tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı Erzurum Özel Güzide Bakım Merkezi’nde yaşanan yeni skandallar açığa çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın raporlarında, merkezdeki engellilerin bir de dolandırıldığı ifade edildi.

Bakanlık raporunda ortaya çıkanlar

BirGün gazetesinden İsmail Arı’nın haberine göre; bakanlığın 320 kişi kapasiteli Erzurum Özel Güzide Bakım Merkezi hakkında hazırladığı 27 Mayıs 2021 tarihli raporda merkezdeki yolsuzluklar da tek tek anlatıldı.

Raporda yer alan yolsuzluklar şöyle:

– “Sağlık personeli Özgür S. ve Mubin A. engellilere ait olan iğne ve ilaçları anlaşmalı oldukları eczanelere satarak gelir elde etti.

– Merkezde devletin yolladığı engelli harçlıklarının engelliler için harcanmadı, bakım merkezinin ihtiyaçları için harcandı.

– Temizlik personeli Harun K. fiş toplayarak engellilere ait olmayan harcamaları harçlık defterine işledi.

– Sağlık personeli Ali K. merkezin yakınında Börekli Market adıyla konteyner dükkan açtı, engelli bireylerden siparişler aldı. Ürünler iki katı fiyatla satılarak engelli harçlıklarından menfaat sağlandı.

– Merkezde yaşanan olumsuzistenmeyen olaylara tepkisiz kalmayan personel istifaya zorlandı.”

Bakanlık ise Özel Güzide Bakım Merkezi’nde genel denetim yapılmasına karar verdi. Bakanlığa bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bir denetçi gönderileceği de kararlaştırılırken denetimlerin ve hukuki süreçlerin sonucu ise bilinmiyor. Bakım merkezinin yetkileleri ise bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir