Bu baharatı her gün yiyin , vücudunuz size teşekkür edecek

Karabiber vücudunuzu bu şekilde etkiler:

Karabiber piperin adı verilen bir madde içerir. Vücudun diğer şeylerin yanı sıra ilaç emilimini artıran güçlü bir bileşiktir. Bunun, piperinin gastrointestinal sistemin en iç katmanını etkileyerek ilacın emilimini kolaylaştırmasından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Faydasını görmek için çok miktarda piperin tüketmenize gerek yoktur. Her gün yemeğinizin üzerine biraz biber serpin, artık hazır olacaksınız.

Karabiberin faydalarından yararlanmanın en iyi yolu taze çekilmiş karabiber kullanmaktır, bu nedenle karabiber değirmeniniz yoksa bir karabiber değirmeni almak isteyebilirsiniz.

İşte karabiberin muhtemelen hiç bilmediğiniz beş sağlık faydası.

1. Gastrointestinal bozuklukları hafifletir

Karabiber vücuttaki mide asidi miktarını azaltabilir ve bağırsakta antiinflamatuar görevi görebilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra mide ülseri riskini de azaltır.

2. Ağrı kesicilerin etkisini artırır

Diklofenak (Voltaren’de bulunur) gibi analjezik ağrı kesicilerin etkisinin piperin tarafından artırıldığı söylenmektedir. Bu gelecekte devrim niteliğinde olabilir; yan etkilerin yanı sıra dozların da azaltılabileceği anlamına gelebilir.

3. Diş kaybını önler

Karabiberdeki piperinin diş eti dokusunun iltihaplanma riskini azalttığı ve çene kemiğinin bozulmasını ve diş kaybını önleyebildiği gösterilmiştir .

4. Besinlerin emilimini artırır

Karabiber yediğinizde sindirime iyi gelen bir besin olan piperin de almış olursunuz. Ayrıca midenizin B vitamini, C vitamini, selenyum ve beta karoten gibi çeşitli mineral ve vitaminleri absorbe etme yeteneği de artar.

5. Vücudun zerdeçalı emmesine yardımcı olur

Zerdeçal kurkumin maddesini içerir ve gerçek bir süper baharattır. Ne yazık ki vücut kurkumini tek başına iyi bir şekilde ememez, ancak karabiber çok yardımcı olur. Bu nedenle zerdeçalla yemek pişirirken biraz biber eklemeyi unutmamanız önemlidir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir