Çifte mağduriyet: Cinsel saldırıya uğradığı hastaneden sürüldü

İSTANBUL – İstanbul Yedikule Göğüs ve Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli asistan doktor S.E., 11 Mart’ta nöbetçi hemşire H.Z’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alındı. İfadesi alınan asistan doktor S.E., serbest bırakıldıktan sonra açığa alındı. Hemşire H.Z.’nin ise çalıştığı Yedikule Göğüs ve Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nden, Bağcılar Eğtim ve Araştırma Hastanesine sürüldüğü ortaya çıktı.

Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde 19 yıldır hemşire olarak görev yapan H.Z. (Editörün notu: Güvenlik nedeniyle isim değiştirilmiştir) 11 Mart 2023 tarihinde ameliyathane nöbetçisi olarak kaldığı hastanede nöbetçi odasında istirahat ederken iddiaya göre asistan doktor S.E. odaya girdi. H.Z. kendisi uyurken odaya giren S.E.’den rahatsız oldu ve dışarı çıkmasını istedi. Ancak dışarı çıkmayı kabul etmeyen S.E., odada H.Z.’ye cinsel saldırıda bulundu.

H.Z., olayın ardından psikiyatri bölümünde görevli bir doktorun yanına giderek başına gelenleri anlattı ve polisi de arayarak şikayetçi oldu. Gözaltına alınan S.E., ifadesinin ardından serbest bırakıldı. S.E. daha sonra açığa alındı.

İDDİANAME TAMAMLANDI: HTS KAYITLARI DOKTORU YALANLADI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede asistan doktor S.E., hakkında 7 yılda 12 yıla kadar hapis cezası istendi.

S.E., savcılık ifadesinde, “H.Z. ile 3 yıldır flört düzeyinde arkadaşlığı olduğunu, iş dışında da görüştüklerini” ileri sürdü. Bunun üzerine savcılık, S.E.’ye ait üç aylık HTS kayıtlarını inceledi. HTS kayıtlarında S.E. ve H.Z.’nin sadece 12 Ocak ile 17 Şubat 2023 tarihleri arasında dört kez telefonla görüştükleri belirlendi. HTS kayıtlarının incelenmesinin ardından savcılık, iddianamede, “Asistan doktor S.E’nin hemşire H.Z. ile sevgili olduğuna dair herhangi bir delilinin olmadığı, bu konuşmaların iş arkadaşları arasında olağan sayılacağı” tespitini yaptı.

SAVCI: BEYANLAR SAMİMİ, TEREDDÜT YOK

H.Z. cinsel saldırı olayının ardından halının üzerine kustuğunu anlattı. Savcılık, olay yeri inceleme ekipleri tarafından hazırlanan raporu da delil olarak kabul ederek beyanların örtüştüğüne vurgu yaptı.

Savcılık, iddianamede ayrıca şunlara yer verdi: “S.E., her ne kadar suçlamayı kabul etmese de; H.Z. ile cinsel ilişki yaşadığını kabul ettiğini ve halı üzerindeki kusma izinin olay yeri inceleme ekibince de tespit edildiği, müştekinin beyanlarının samimi, ısrarlı ve herhangi bir tereddütte mahal bırakmayan nitelikte olduğu, olaydan hemen sonra kolluğa müracaat ettiği, Yargıtay’ın söz konusu suçlardaki yerleşik içtihatları dikkate alındığında, müşteki ile şüpheli arasında önceye dayalı herhangi bir husumet bulunmadığı, genç bir kadının iffetine zarar verecek şekilde yalan söylemesinin hayatın olağan akışına uygun düşmeyeceği, tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde; şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldı.”

‘İYİ NİYET ADI ALTINDA SÜRÜLDÜM’

Asistan doktor S.E. tarafından cinsel saldırıya uğrayan H.Z., Gazete Duvar’a yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Olayı inceleyen hakemde, travma yaşadığım hastanede tekrar çalışmaya devam edemeyeceğim kanaati oluştu. Eylül ayında iyi niyet adı altında Yedikule’den Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesine sürüldüm. İl Sağlık Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdim. Çünkü gittiğim psikiyatristim bana Yedikule’de çalışmaya devam etmem gerektiğini söyledi. İtiraz dilekçem reddedildi. Biz de dava açtık.”

‘DAVADAN VAZGEÇ TEKLİFİNDE BULUNDULAR’

Duruşmaya ilişkin konuşan H.Z., “Hayatım alt üst oldu. Bugüne kadar biraz toparlamıştım. Hayatım bir şekilde ilerliyordu. Bu dava gününü görene kadar. Doğru kelimeler, cümleler kuramayabilirim. Hiçbir şey diyemiyorum. Kendimi iyi hissetmediğim bir durumdayım. Arkadaşlarım bana eşlik edecek. S.E.’nin arkadaşları bana davamdan vazgeç teklifinde bulundular. Kabul etmedim.”

İLK DURUŞMA YARIN

Asistan doktor S.E. hakkında hazırlanan iddianamede savcı, 7 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası istedi. İddianameyi kabul eden Bakırköy 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi, cuma günü (1 Aralık) saat 11.30’da davası görülecek. H.Z.’nin uğradığı cinsel saldırının ardından gittiği Psikiyatrist Ersin Uygun da tanık olarak dinlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir