Okul öncesi eğitimde yeni kararlar

Buna göre okul öncesi eğitim ücretsiz olacak. Velilerden aidat alınmayacak, bu zamana kadar toplanan aidatlar okul aile birliğinin hesabına aktarılacak. Ayrıca çocuğun okula devamsızlığı okul müdürlüğünce yakından takip edilecek, gerekirse veli uyarılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan yeni kararların detayları şöyle:

– Özürsüz olarak aralıksız 5 gün devam etmeyen çocuğun durumu veliye e-posta veya kısa mesaj yolu ile bildirilecek. 10 gün okula devam etmeyen çocuğun velisi okul müdürlüğünce yazı ile uyarılacak.

– okul öncesi eğitim hizmeti resmî okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsiz olacak veokul öncesinde daha önce çocukların beslenme, temizlik hizmetleri ve eğitim programının uygulanmasına yönelik materyaller için alınan ücretler de artık alınmayacak.

– Beslenme saatlerinde çocuklara refakat etmek zorunda olan öğretmen ve yardımcı personel okuldaki yemek hizmetinden ücretsiz yararlanacak. Günlük yemek ücretini ilgili hesaba haftalık veya aylık peşin olarak yatırmaları kaydıyla okulun diğer çalışanları da yemek hizmetinden faydalanabilecek.

– Her muhasebe kaydının ispatlayıcı bir belgeye dayanması, mali sonuç doğuran her işlemin muhasebe kayıtlarında gösterilmesi ve Bakanlıkça kurulan merkezî bilgi sistemine (TEFBİS) kaydedilmesi zorunlu olacak.

– 1 Temmuz 2023 itibarıyla okul yönetiminin velilerden alınan aylık ücret için kamu bankalarından birinde açtığı okul öncesi aidat hesaplarında bulunan bakiye okul-aile birliği hesabına aktarılacak.

Gözden Kaçmasın

#MAHMUT ÖZER#MEB

Bakan Özer: Okul öncesi eğitim ücretsiz olacakHürriyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir