Sert su lekeleri nasıl çıkar? Sert su lekelerini çıkarmanın 3 dâhiyane tüyosu

Sert su lekesi, özellikle suyun sert olduğu bölgelerde sudaki çözünmüş kalsiyum ve magnezyum kalıntılarının yüzeylerde bıraktığı lekelerdir. Suyun buharlaşarak minerallerini geride bırakmasıyla arkasında kalan izlerdir. Özellikle muslukların kulplarında, lavabo başlarında, banyolarda ve tuvaletlerde meydana gelir.

Sert su lekeleri kaçınılmaz bir sorundur. Ancak su ile yapacak işiniz bittikten sonra yüzeydeki lekelenmeyi önlemek için alanı kâğıt havlu ya da mikrofiber bez ile kurulamak bu sorunu mümkün olduğunca erteleyecektir.

Sert su lekelerinden tam anlamıyla kurtulmak istiyorsanız eğer suyunuza yumuşatıcı bir arıtma sistemi takarak suyun minerallerini giderebilirsiniz. Aksi takdirde suyun buharlaşmasından sonra kalan mineraller yüzeyde lekeler bırakacaktır.

SERT SU LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

  • Beyaz Sirke

Beyaz sirke, sert su lekelerini çıkarmak için mucizevi bir çözüm seçeneğidir. Tamamen doğal ve güvenilir bir seçenektir. Sert su lekelerini çıkarmak için beyaz sirke metodunu kullanacaksanız bir sprey şişesi içerisine sirkeyi doldurun ve yüzeye püskürtün. En az 15 dakika sirkenin işlevini gerçekleştirmesi için bekleyin.

Yüzeydeki püskürttüğünüz sirke kurumaya başlarsa nemli kalması için üzerine bir miktar daha püskürtün. Sirkeyi sert su lekelerinin olduğu alanda yeteri kadar beklettikten sonra eski yumuşak bir diş fırçası ile alanı fırçalayın.

Lekeler çıkana kadar fırçalama işlemine devam edin. Eğer işlem sonunda hala daha sert su lekesi varsa işlemi birkaç daha tekrarlayın.

  • Florürlü Diş Macunu

Florürlü diş macunu, sadece diş temizliğinde değil sert su lekelerini temizlemede de oldukça etkilidir. Diş macunu özellikle küçük metal eşyalarda ve cam yüzeylerde oldukça etkili bir temizlik malzemesi olarak kullanılabilir.

Sert su lekelerinin olduğu bölgeye az miktarda florürlü diş macunu sürün ve nemli bir mikrofiber bez ile hafifçe ovalayarak temizleyin. Leke çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın ve son aşamada temiz su ile durulayın.

  • Ev Yapımı Macun

Sert su lekelerinin çıkarmak için evde üç farklı tip macun yapabilirsiniz:

  • Karbonat ve damıtılmış su [3:1 oranı]
  • Karbonat ve beyaz sirke [3:1 oranı]
  • Karbonat ve hidrojen peroksit [2:1 oranı]

Yukarıdaki macunlardan hangisini yaparsanız yapın, macunu hazırladıktan sonra hemen lekeli alana uygulamanız gerekir. Uyguladığınız macunu yüzeyde yaklaşık 30 dakika bekletin ve ardından mikrofiber bir bez ile hafifçe ovalayarak temizleyin. Bu tarz macunları kullanırken mutlaka eldiven takmayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir